איאיידו

איאיידו היא אומנות-לחימה יפנית מסורתית של שליפת חרב וחיתוך. באיאיידו ישנם מוטיבים רוחניים ומדיטטיווים ושימת דגש על התרבות היפנית הקלאסית. כיום אין לאיאיידו אספקטים להגנה-עצמית.
המהות באיאיידו היא שליפת הקטאנה (חרב יפנית), שיסוף היריב, והחזרתה של הקאטנה לנדן, בתנועה זורמת אחת.
במובן מסויים, היאיידו מקביל לשליפת האקדח במערב הפרוע. ביפן הפיאודלית נודעה משמעות רבה ליכולת שליפת החרב כתגובה לאיום בלתי-צפוי במהירות ובצורה מדוייקת ויעילה. כיום, אומנות-לחימה זו משמשת לתירגול מנטאלי תוך פיתוח הטכניקה והיכולת להבחין ולדייק בפרטים הקטנים ביותר. השאיפה לשלמות הטכנית היא מטרה מרכזית ביאיידו.

לחצו כאן לקריאה נוספת אודות אומנות-הלחימה איאיידו.

במישור הפילוסופי-רוחני, היאיידו מתכתבת עם תורת הזן, בכך שהיא שואפת לרוקן את הראש מכל מחשבה ולהגיע למצב של עירנות חושית עליונה. כמו כן היא מתחברת לבודהיזם מהמקום שבבסיסה היאיידו מתייחסת לחרב כאל "נשק יום-הדין" וכמוצא אחרון. טבעה המדיטטיבי של אומנות-לחימה זו עוזרת בהשקטת האגו והגברת היכולת להתבוננות פנימית.

היאיידו מתאימה לאנשים שמחפשים "דרך" של אומנות-לחימה שלא מתבססת דווקא על טכניקות יעילות ללוחמת רחוב והגנה-עצמית.

 


איאיידו- אומנות-הלחימה היפנית המסורתית של שליפת החרב.

 

רשימת לינקים של איאיידו.

פודושינקאן– דוג'ו לאומנויות לחימה יפאניות.

סובוקאן ישראל- לימודי טאקדה-ריו בהדרכתו של שיהאן ירון הררי.

אקבן– אקבן הוא בית ספר בינלאומי לאומנויות לחימה שנוסד בישראל.

המרכז לאמנויות מסורתיות–  במרכז לאומנויות לחימה מסורתיות לומדים טאי צ'י צ'ואן, אייקידו, איאיידו. המשותף לכל האמנויות הנלמדות בבית הספר הוא השתייכותן לקטגוריה של אמנויות לחימה פנימיות-רכות.

לימודי אומנויות הלחימה היפאניות– מקום ללימוד ואימון לאמנויות הלחימה היפניות בראשות מייסד שיטת שינג'יטסו-אישירו, קיושי תיאודור קורן.

דרך החרב– דף נחיתה של אינדקס של בתי-ספר ומורים של חרבות יפאניות.