אראניס

אראניס היא אומנות-לחימה פיליפינית מסורתית בה מתרגלים קרבות עם סכינים ואלות עץ קצרות ובידיים חשופות. האראניס היא אומנות-לחימה מאוד פרקטית להגנה עצמית.

ארניס, הידועה גם כקאלי ואסקרימה הינן אומנויות-לחימה פיליפיניות הידועות גם כ-FMA ראשי תבות של (Filipino Martial Arts- אומנויות לחימה פיליפיניות). לחצו כאן לקישור אודות אומנות-הלחימה ארניס.

לימוד הקאלי מתחיל בתירגולי נשק ועובר ליד ריקה. על אף שקאלי הייתה אומנות-הלחימה המסורתית בפיליפינים, משתמשים לרוב במונח הספרדי ארניס דה מאנו (ריתמת היד) בכדי לתאר אומנות-לחימה זו. אומנות-לחימה זו משתמשת במקלות כפולים ובסכינים בעלי להבים שונים. הארניס מוכרת גם בשם אסקרימה, שהיא תירגום המונח "תיגרה" (fight) מספרדית.

אומנות לחימה זו מתמקדת בשימוש בנשקים קרים שונים- מקלות, באטונים (מקלות עץ קצרים), סכינים, חרבות ופיגיונים ואף בידיים ריקות ואפקטיווית ביותר להגנה עצמית וללוחמת רחוב. הארניס נחשבת בין אומנות-הלחימה הטובות ביותר (אם לא הטובה ביותר) מבחינת היעילות והמקצועיות שלה בעבודת סכינים, אלות קצרות ועבודה בטווח קרוב.

מבחינת מענה לעבודת קרקע (בסגנון MMA וג'יו-ג'יטסו ברזילאי) לשיטת הארניס המסורתית אין מענה טוב. כמו כן, אין בארניס בעיטות. חשוב להדגיש כי כל בית-ספר ומורה שמים דגשים שונים על טכניקות וסגנונות שונים, ויש קבוצות שכן מתרגלות עבודת קרקע וכ'ו.

תלמידים מתחילים עובדים עם מקל אחד ולומדים את עקרונות העבודה עם סכין ורק בהמשך עוברים לקרבות (sparring).

הארניס אינו נפוץ בישראל, אבל יש קבוצות בתל-אביב, ראשל"צ ופתח-תקווה.

לחצו כאן לאתר של לייטניג ארניס ישראל.

 


ארניס- אומנות-לחימה פיליפינית מסורתית

 


שיעור ארניס- אומנות-לחימה פיליפינית

 


ארניס- קרב של סכין מול סכין

 


ארניס- אומנות-לחימה פיליפינית מסורתית