ג'יו ג'יטסו ברזילאי

הג'יו-ג'יטסו הברזילאי מזוהה לרוב עם משפחת גרייסי בברזיל, ופותח בעיקר מן הג'ודו וג'יו-ג'יטסו היפאניות במקור. כאומנות-לחימה פרקטית "לרחוב" ולהגנה עצמית הג'יו-ג'יטסו הברזילאי הוא אחד הבחירות הטובות ביותר (יש שיאמרו הטובה ביותר). הג'יו-ג'יטסו הברזילאי מאופיין בעיקר בעבודת קרקע צמודה עם חניקות, בריחים והכנעות. מטרה עיקרית של הג'יו-ג'יטסו הברזילאי היא לרתק את הבן-זוג\יריב לקרקע וליצור בריח על אחד (או כמה) מאיברי הגוף שיביאו להכנעתו באמצעות איבוד ההכרה (חניקה אווירית או דמית) או יצירת כאב בלתי נסבל.

​בשנים האחרונות הג'יו-ג'יטסו הברזילאי כובש מקום של כבוד בקרב אומנויות-הלחימה בישראל. לחצו כאן לפרטים נוספים על מקור הג'יו-ג'יטסו הברזילאי.

בהקשר של הגנה עצמית, מקובל לומר ש"הקרב תמיד יורד לקרקע", ובמקום זה, הג'יו-ג'יטסו הברזילאי שולט ללא עוררין, אולם בנקודה זו יש גם חיסרון, כיוון שלג'יו-ג'יטסו הברזילאי אין מענה טוב נגד תוקפים מרובים, ובזמן שאתם מבצעים טכניקת חניקה קטלנית על הריצפה, שלושת החברים של הנחנק עלולים ל"טפל" בכם עם מוט ברזל או קרש עץ חביב. חיסרון נוסף של הג'יו-ג'יטסו הברזילאי הוא בהיעדר מענה יעיל נגד תקיפות של נשק, אם כי בהתקפת סכין שיורדת לקרקע, עקרונות ותירגולי הג'יו-ג'יטסו הברזילאי יעילים ביותר. כפי שמוזכר במקומות אחרים באתר, כל קבוצת אומנות-לחימה שמה דגשים אחרים על יעילות השיטה ללוחמת-רחוב ולהגנה-עצמית. יש קבוצות שמלמדות ג'יו-ג'יטסו "קלאסי" ובאחרות עובדים על טכניקות של הגנה מול התקפת סכין. כל קבוצה לפי תפישת המורה שלה.

הג'יו-ג'יטסו הברזילאי עשוי להתאים לנשים, היות שהוא מבוסס על עבודה טכנית ומתאים במיוחד לתנוחות גוף שרווחות במקרי אונס רבים. יש גם קבוצות ג'יו-ג'יטסו הברזילאי שמיועדות אך ורק לנשים.


קבוצת ג'יו-ג'יטסו המיועדת לנשים בלבד (בתל-אביב)

 

עבודת הג'יו-ג'יטסו הברזילאי מאופיינת בקירבה גופנית רבה, ומי שלא אוהב להימרח בזיעה של חברים לקבוצה, הג'יו-ג'יטסו הברזילאי הוא בהחלט לא בשבילו.

שיעורי הג'יו-ג'יטסו הברזילאי מאופיינים בד"כ בלימוד ותירגול טכניקות שונות ובקרבות במהלך השיעור. לרוע המזל, יש לא מעט פציעות בשיערי ג'יו-ג'יטסו הברזילאי (פריקות כתף, צלעות סדוקות), כך שכדאי לברר על אופי הקבוצה והאימונים בטרם ההרשמה, ולקחת את זה בחשבון.

מבחינה טאקטית, לג'יו-ג'יטסו הברזילאי יש אלמנטים דמויי שח-מט. הג'יו-ג'יטסו הברזילאי נהנה מעושר בלתי רגיל של טכניקות מגוונות ביותר, ולכל טכניקה יש את טכניקת-הנגד המתאימה. בעיקרון עבודת הג'יו-ג'יטסו הברזילאי צריכה להיות רכה ומחוברת, אולם לרוב נכנס האגו ועבודה כזאת לא כל-כך רווחת. האווירה בשיעורי בג'יו-ג'יטסו הברזילאי היא בד"כ טובה וחברית וחסרה את המשמעת היפנית שמשוייכת למקור שלה (ג'ודו).

לסיכום, הג'יו-ג'יטסו הברזילאי יעיל מאוד בהרבה מטווי-לחימה נפוצים, ומאופיין בעבודת-גוף קרובה מאוד.

 


טכניקות שונות של ג'יו-ג'יטסו ברזילאי

הסרטון מתוך רשת BJJ באזור חדרה

 

 

 

 

 

 

קישורים של ג'יו ג'יטסו ברזילאי

אטוס ג'יו ג'יטסו ירושלים – אטוס ג'יו ג'יטסו ירושלים מנוהל ע"י המאסטר הברזילאי פאביו שוקמן.

האקאדמיה לאומנויות לחימה – האקאדמיה לאומנויות לחימה בראשות מטי (מתי) אלישיב.

ג'יו ג'יטסו MMA ישראל – האקדמיה לג'יו ג'יטסו MMA ישראל.

MMA Israel – רשת אומנויות הלחימה המובילות בישראל.

לוטה ליברה – מועדון אומנויות לחימה משולבות (MMA) המתמקד באיגרוף תאילנדי, לוטה ליברה ובכושר גופני.

קואלה ג'יו ג'יטסו – אימוני ג'יו ג'יטסו ברזילאי, MMA וגראפלינג לנוער.

האקדמיה לאומנויות לחימה – ג'יו-ג'יטסו ברזילאי, הגנה עצמית, קרב מגע ואומנויות לחימה ברשאות סנסיי אורן עמבר.

Team Leibovich – הגנה עצמית, ג'יו ג'יטסו ברזילאי ו-MMAבראשות איתי לייבוביץ.