טאקוואנדו

טאקוונדו בתרגום חופשי: "דרך החיים של הבעיטה והאגרוף" היא אמנות לחימה קוריאנית שמתבססת בעיקר על כוח שנוצר כתוצאה מתנופה של מסת הגוף ומתנועת האגן ושמה דגש פחוּת על כוח ישיר.
בשיעורי הטקוואנדו מתרגלים בעיטות ואגרופים, קאטות (בקוריאנית נקראות פומסות), ותירגולי קרבות עם ציוד מגן (נעליים, מגני גוף וראש).

בשיעורי טקוואנדו מלמדים גם אלמנטים של הגנה עצמית- התגוננות מפני מצבי תקיפה אפשריים נפוצים כגון התקפת סכין, אגרוף, מקל, חניקה ולעתים אף אקדח מטווח קרוב. בטקוואנדו הדגש הוא על עבודה מטווח רחוק, ובד"כ אין תירגולים של עבודת קרקע בדומה לזה של ה-MMA והג'יו-ג'יטסו הברזילאי (אם כי כל קבוצת טאקוואנדו שונה, ויש מורים שכן מלמדים בדגש על יעילות להגנה-עצמית- כדאי לבדוק).

 

טקוואנדו- ספורט\אומנות-לחימה קוריאנית מסורתית
טקוואנדו- ספורט\אומנות-לחימה קוריאנית מסורתית

 

לחצו כאן לקריאה נוספת על הטאקוונדו.

 

שיעורי הטקוואנדו דומים במובנים מסויימים לשיעורי קראטה, אבל הדגשים שונים- בטקוואנדו עיקר הדגש נמצא בעבודת הרגליים (בעיטות בטקוואנדו, בעוד הדגש בקראטה הוא על עבודת הידיים- אגרופים) ובעיטות ראווה (קפיצות גבוהות). בקראטה היפני יש יותר דגש על עבודה מתוזמנת עם שאר התלמידים וקריאת קרב (קיאיי!) ובמהירות קבועה, ובטאקוואנדו הדגש הוא על קרבות. כמו כן הטאקוואנדו מתבסס על טכניקות רגליים כשהאגרופים משמשים יותר לתיגבור.

לעייני התלמיד המתחיל הקראטה והטקוואנדו ייראו זהים. לקריאה נוספת קישור (באנגלית) המתאר לעומק את ההבדלים בין קראטה לטקוואנדו.

 

קישורים לאתרי טאקוואנדו

האתר הרשמי של ההתאחדות הישראלית לטקוואנדו (WTF)
המרכז הישראלי לטאקוונדו – אתר מידע מקיף על הטאקוונדו בישראל (WTF)
האיגוד הישראלי לטאיקוון-דו (ITF – הפלג של גרנדמאסטר טראן ז"ל: גרנדמאסטר טרכטנברג היום)
טאיקוון דו לשראל (ITF – הפלג של גרנדמאסטר צ'אנג)

 


שיעור טקוואנדו טיפוסי (לא בארץ)

 


בעיטות שונות בטקוואנדו

 


אוסף נוק-אוטים בתחרויות טקוואנדו